Vis vogn | Tøm vogn | Til kassen  | Antal:0  | Pris:DKK 0,00     

Introduktion til Børn og Kranio-Sakral Terapi

 

Trine Rosenberg har skrevet bogen "Hjælp dit barn", som beskriver de mange gode resultater der er med behandling af børn med diagnoser som ADHD, Tourette, Aspergers syndrom, kolik, Kis Kid Syndrome eller/og alle de børn der har det svært med sig selv indlæringsproblemer, koncentrations problemer og adfærdsproblemer.
 
Vigtigste forudsætning for at behandle børn: Du skal være glad for børn. For at gøre behandlingen til en god oplevelse for både barn og forældre skal du være fleksibel og tålmodig – og møde barnet lige der, hvor det er.
 
»Børn og KST« kurserne bygger på Trine Rosenbergs mere end 24 år erfaringer med KST behandling af børn – og de utallige overbevisende resultater, der er opnået. Det er al den erfaring, der bliver stillet til rådighed, forklaret og demonstreret gennem Børn og KST uddannelsen.

For deltagelse på Børn & KST skal du have gennemgået kurset KST I, KST II, III samt kurserne Ret Ryg- og Nakkehvirvler I+II og Organ I.

Børn og KST kurset er tilrettelagt, så teori og praktik følges ad – og så vidt muligt in natura. Trine Rosenberg vil i øvrigt demonstrere behandling af børn i forskellige aldre.
 
Undervisningstiden er alle dage kl. 9.00 - 17.00
Fredage kl. 9.00 - 16.00


Se også KST Akademiets specialkursus
» KST for forældre - og andre, der har med børn at gøre «.


Vælg dit kursus:

Børn og Kranio-Sakral Terapi
 
 

KST AKADEMIET A/S
SØNDERGADE 15 - 8600 SILKEBORG
86 81 86 86

Copyright © IKKE AKTIVERET LICENS - All Rights Reserved.

CMS - Content Management System by Media2.